Hangi sporu yapıyor olursak olalım, başlamadan önce hepimiz esneme hareketlerini yaparız. Bu hareketleri sadece ısınmak için değil, çoğu zaman vücudumuzun esnekliğini korumak için de kullanabiliriz.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


* Eğer yağ yakımını hedefliyorsanız, seçtiğiniz programı 1 tur olarak hiç durmadan, dinlenmeden yapın. (Örneğin seçtiğiniz egzersizlerin ilk setlerini setler arasında ara vermeden uygulayın. 2 dakika dinlenin ve bir tur daha yapın.) Yağ yakımını artırmak için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

* Egzersizleri her zaman temkinli, dikkatli bir şekilde uygulayın. Yanlış bir hareketin ya da vücudu fitness düzeyinden fazla zorlamanın yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın.

* Egzersizlerden önce ısınmayı, sonrasında da esneme kortları yardımıyla kaslarınızı esnetmeyi unutmayın.

* Setler arasında iki dakika dinlenin.

Ön bacak ve kalça kaslarını esnetme
Bir bacağınızı dizinizi yere koyarak geriye uzatın, diğer bacağınızı öne omuz hizasına alarak ayağınızla yere basın. Gövdenizi de bu bacağa yaslayarak esneyin.


Bel ve sırt kaslarını esnetme
Kollarınızı öne uzatın, el parmaklarınızı birbirine geçirin ve aşağı doğru hafitçe çömelerek esneyin.


Kanat bölgesi esnetme
Kolları yukarıda birleştirip yana doğru esneyin. Hareketi yaparken vücudunuzun öne doğru eğilmemesine dikkat edin.


Tüm vücudu esnetme
Ayakta dik bir şekilde, bacaklarınızı omuz açıklığında açarak durun. Ellerinizi yukarıda başınızın üzerinde birleştirin ve parmaklarınızın üzerinde kalkarak tüm vücudunuzla yükselin.


Kedi esnemesi
Yüzükoyun pozisyondayken ellerinizi minderden kaldırmadan yavaşça dizlerinizin üzerinde geriye doğru gidin ve kalçanızı bacaklarınızın üzerine getirerek vücudunuzun üst tarafını esnetin.


Baldır ve arka bacak esnetme
Bir bacağınızı geriye alıp dizinizi yere koyun, diğer bacağınızı öne uzatın. Öne uzayan bacağın hizasındaki elinizle ayak parmaklarınızı yakalayın, ayağınızı kendinize doğru çekerek esneyin.


Boyun esnetme
Boynunuz düz olacak şekilde durun ve kolunuzla başınızı kavrayarak hafifçe boynunuzu yana doğru esnetin. Esneme egzersizini diğer tarafa doğru da yapın. Boyun son derece hassas bir bölge olduğu için kesinlikle çekiştirmeden nazik bir şekilde esneme yapılmalısınız.


Ön bacak esnetme
Ayakta dik bir şekilde dururken bacağınızı arkaya doğru bükün ve elinizle yakalayarak vücudunuza doğru yaklaştırın.


[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Kalça kaslarını esnetme
Ayakta dik bir şekilde dururken bacağınızı dizden kavrayıp kendinize doğru çekin.


Omuz kaslarını esnetme
Diğer kolunuzdan destek alarak omzunuzu çeneye yaklaştırmaya çalışın. Omuzu çeneye yaklaştırdığınızda sırt kaslarını da gerdirirsiniz. Eğer yaklaştırmazsanız sadece omuz bölgesi esner.


Arka bacak ve kalça esnetme
Yere sırtüstü uzanın ve bir ayağınızın tabanıyla yere basın. Diğer bacağınızı 90 derece açıda tutarak bileğin arkasına sardığınız bant yardımıyla yavaşça ve dikkatlice kendinize doğru çekin.--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------
Bir önceki konumuz olan «Filenin Sultanları finalde!» konumuzunda ilginizi çekeceğini düşünerek incelemenizi tavsiye ederiz.