Sea of Thieves nedir? Nasıl Oynanılır?

Durumu:
Çevrimdışı

Azitoks

Süper Moderatör
Katılım
27 Ocak 2013
Mesajlar
1,284
Beğeniler
24
Favori Oyun
League Of Legends
Meslek
root
Discord
azitoks#2998
İsim
Melih


Sea of Thieves en basit tabiriyle online bir korsancılık oyunu. Peki yıllardır korsan temalı birçok oyun geliştirilirken bu oyunu özel kılan ne? Hemen anlatayım. Sea of Thieves’de korsancılık yapmanın her detayı mevcut, bu gayet beklenen bir durum ancak ince detaylar oyuna öylesine hava katıyor ki tercih edilen görsel tarza rağmen korsan havasına çabucak girilebiliyor. Evet, oyunun “gerçekçi” bir görsel tarzı yok ancak aynı eleştiriyi Fortnite da almıştı, bugünse zirvesini yaşıyor. Öte yandan mevcut görsellik korsan temasına eğlenceli bir bakış getiriyor ve bu da oyunu çekici kılan önemli kalemlerden biri.
Sea of Thieves’de neler yapabilirim?Halen devam etmekte olan kapalı beta sürecinde oyunun tüm içeriği gözler önüne serilmese de yapımcıların yayımladığı videolarda çok daha fazlası anlatıldı. En temel noktadan başlamak gerekirse oyuna yalnız bir korsan olarak başlayabileceğiniz gibi, arkadaşlarınızla parti kurup kalabalık mürettebata sahip bir gemiyle de girebilirsiniz. Oyuncu sayısına göre geminin büyüklüğü değişiyor ki an itibarıyla oyunda üç gemi tipi mevcut. Oyuna başladıktan sonra para kazanmak için görevler almanız gerekiyor. Başlangıç aşamasında sandık bulup teslim etmek ufak ufak para getiriyor, seviye atladıkça daha yüksek ödüle sahip sandık görevleri alınıyor. Ayrıca kapalı betada yer almasa da tam sürümde erzak toplama, hayvan teslimatı, kelle avcılığı ve daha birçok görev tipi yer alacak.
Sea of Thieves
Bu oyunda tek tabanca çarpışmak pek kolay olmayabilir

Sea of Thieves’i kısaca tarif ederken bahsettiğim "online" kısmını merak edenler bunun ne anlama geldiğini tahmin ediyorlardır sanırım. Evet, oyunda yalnız bir korsanı oynayabilirsiniz ancak girdiğiniz sunucudaki tek korsan siz olmuyorsunuz. Açık denizlerde oyuncular tarafından kontrol edilen irili ufaklı birçok korsan gemisi yer alıyor ve bunların hemen hemen tamamı sizi, geminizi ve sahip olduğunuz ganimeti hedef alıyor. Bu yüzden yalnız bir korsanın üç - dört kişilik bir mürettebatla karşılaşması oldukça zorlayıcı oluyor. Gemiler karşı karşıya geldiğinde ilk olarak toplar ve dürbünlü tüfekler konuşuyor, yakın temasa geçildiğindeyse tabanca ve tabii ki kılıç devreye giriyor. Kısacası alınan görevleri yapmanın yanı sıra diğer korsan gemileriyle çarpışmak da Sea of Thieves’de yapabileceğiniz şeylerden biri.
Hazine avcılığı nedir?

Sea of Thieves


Buna ayrı bir başlık açmak istedim çünkü oyundaki en temel görev hazine avcılığı. Gold Hoarder Shopkeeper’dan alınan hemen hemen tüm görevlerde belli adalara gitmek ve gömülü hazineleri bulmak gerekiyor. Kulağa oldukça basit gelen bu görev yapısı tahmin edemeyeceğiniz kadar eğlenceli. Kimi görevlerde gidilecek ada ve gömünün yeri net olarak gösterilirken, kimi görevlerde ise verilen ipucunu değerlendirmek gerekiyor. Örneğin ilk olarak birinin asılı olduğu ağacı buluyor, ardından pusulamızı çıkarıp belirtilen yöne dönüyor ve yine istenen sayıda adım attıktan sonra kürekle kumu kazıp sandığa ulaşıyoruz. Kimi sandıkların ağlıyor olması ve gemiyi suyla doldurması, kimi sandıklarınsa meyhane gürültüsüne sahip olması ve taşıyana sarhoş etkisi yapması müthiş birer detay.
Sea of Thieves’i nereden satın alabilirim?

Sea of Thieves sadece Microsoft Mağazası ve Xbox Mağazası'nda satışta
Gelelim oyuncuların en çok merak ettiği sorulardan birine. Oyun Steam üzerinden satılmıyor, oyuncular da Sea of Thieves’i ilk olarak bu platformda arayıp bulamayınca şaşırıp kalıyorlar. Microsoft’un son yıllarda sürdürdüğü politika gereği birçok "birinci parti" oyun gibi Sea of Thieves de sadece Microsoft Mağazası ve Xbox Mağazası üzerinden satışta.
 
- reklam -
Üst Alt