The Elder Scrolls V Skyrim mod kurma

Durumu:
Çevrimdışı

Sercan YILDIZHAN

Üye
Katılım
29 Mar 2013
Mesajlar
14,258
Beğeniler
0
Favori Oyun
Meslek
Discord
İsim
Sercan
On binleri kendi sanal alemine çekip saatlerini, günlerini, haftalarını harcatan Skyrim kocaman dünyası ve bitmek bilmeyen görevleri ile her oyuncunun oynaması gereken oyunlardan. İçindeki diyalogların 14 ayrı kalın roman uzunluğunda olduğu söylenen ve Skyrim adlı fantastik dünyasında ejderhaları, devleri ve bir çok farklı yaratığı barındıran oyun, bence şaheserlerden biri.Oyunun en güzel özelliklerinden birisi ise modlar. Modların özelleştirilebilir geliştirilebilir olması yanı sıra Skyrime mod yüklemek sandığınızdan daha kolay.The Elder Scrolls V Skyrim modlarının nasıl kurulacağını yazımızda sizler için anlattık. Bu rehberde hangi programların kullanılacağı ,bir kaç püf nokta ve bir kaç beğenilen mod bulunmakta.Bölüm 1 : Oyunu, DLC’leri ve Expasion Pack’leri Edinme A) The Elder Scrolls V: Skyrim Oyununu The Elder Scrolls V: Skyrim on Steam adresinden ya da farklı adreslerden ediniyoruz.B) Oyunun ”Patch’lerini yaptıktan sonra” The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragornborn’u adlı paketi yükleyip kuruyoruz.C) The Elder Scrolls V: Skyrim – Heartfire’ı adlı paketi yükleyip kuruyoruz.D) The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard’ı adlı paketi yükleyip kuruyoruz.Eğer modları sorunsuz çalıştırmak ve kullanmak istiyorsak bu işlemleri yapmak oldukça önemli.Bölüm 2: Mod ProgramlarıKullandığımız genel olarak üç önemli program olacak: A) Bunlardan birincisi Nexus Mod Manager ‘ı İndirip yüklüyoruz. Bu program bizlere modları indirip otomatik olarak kurma imkanı verecek.Bu programı yükleyebilmek için bilgisayarımızda .NET Framework 3.5 yüklü olmalıdır.
Programı yükleyip çalıştırdıktan sonra Skyrim oyununu seçiyoruz.
Görüldüğü gibi yüklediğimiz DLC ve paketler gözükmekte.B) İkinci olarak yükleyeceğimiz dosya ise Skyrim Script Extender kısaca skse. Bu program mod dosyalarının yazılımlarını oyunun kendisine endekslemek için kullanılan bir programdır. Skyrim Script Extender (SKSE) adresinden indirip yükleyebiliriz. Programı oyunun kurulu olduğu dosyaya yüklemeyi unutmayın.C) Üçüncü kullanacağımız program ise Wrye Bash bu programla yüklediğimiz modların ve DLC’lerin oyunla uyum sağlayıp sağlamadığını göreceğiz. Yeşil tik işareti yüklediğimiz DLC ve modların uyumluluk sağladığını gösterir. İşaret eğer kırmızı ise yüklenen dosyanın uyumsuz olduğunu gösterir.Bölüm 3: Modları İndirme ve Kurmahttp://www.nexusmods.com/ adlı site Skyrim için binlerce farklı mod barındırmakta. Modlarımızın neredeyse hepsini bu siteden indireceğiz.A) İlk olarak siteden nasıl mod indirileceğini gösterelim. Nexus mods and community sitesine girip istediğiniz bir modu seçin,
Resimde de görüldüğü üzere Dowload Manually’e tıklayıp modu indirin.Sonrasında daha önce bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz Nexus Mod Maneger adlı dosyayı çalıştırın. Mod sekmesine tıklayıp sol taraftaki yeşil artı işaretli olan ”Add Mod From File” adlı sekmeye tıklayın. Çıkan pencerede indirdiğiniz modu seçin.
Modun atıldığı başlığı bulmadan önce siz bir ipucu vermek istiyorum. Mod Manager’da bir çok kategori bulunmakta hangi modun hangi kategoriye atıldığını bulmak için zaman harcamanıza gerek yok.Mods sekmesinin altında sondan ikinci sekmede ”remove all categories” seçeneğini seçiyoruz. Böylece tüm kategoriler silinmiş oluyor.
Sonrasında indirdiğimiz modun üstüne çift tıklıyoruz.
Mod başarılı bir şekilde kuruluyor.Sonrasında Plugins sekmesine tıklıyoruz. Ardından üst kısımda bulunan Lauch SKSE sekmesine tıklayıp oyunumuza giriyoruz.
Bölüm 4: Başlıca Kullanılan Modlar ve Özellikleri1.) İlk olarak olmazsa olmazlardan SkyUI modunu tanıtalım. Oyunun orjinali genel olarak konsol üzerine kurulu, hal böyle olunca Pc oyuncuları için bazı oyun içi kontroller oldukça zor. SkyUI modu bize oyun kontrollerinde oldukça kolaylık sağlıyor.
Modu yüklemeden önceki item çantanız ve büyü seçeneklerimiz bu şekilde.
Mod yüklendikten sonra ki hali ise bu. Kategorilere ayrılmış ve kullanımı rahat.
2.) İkinci olarak tavsiyem Enchanced Blood Textures oyundaki kanlı sahneleri daha gerçekçi bir hale getirmektedir. (Belki biraz abartmış olabilirler benden söylemesi)
3.) Üçüncü olarak ise RaceMenu modu bizlere karakterimizi oluştururken daha ayrıntılı ve daha çeşitli özellikler sunmakta.
4.) Dördüncü olarak ApachiiSkyHair karakterler için bir çok farklı saç şekli sunmakta.
5.) Beşinci olarak ise Immersive Armors zırhlar ve kıyafetler için bir çok farklı seçenek sunmakta.
Bu yeni parçaları sadece kendimiz kullanmıyoruz. Onları NPC’lerin üstünde de görmek mümkün6.) Altıncı olarak Immersive Weapons bize bir çok yeni silah ve silah çeşidi sunmakta.
7.) Yedinci olarak ise oyuna gerçekten farklı bir boyut katan T3nd0s Skyrim Redone. Bu mod bize verilen skill ağacını çeşitlendirip genişletiyor. Bu modun yanında skill’lerde ki maksimum 100 sınırlamasını kaldıran Skyrim -Community- Uncapper‘i da yüklemeniz gerekmektedir.
Şimdilik bu kadar son olarak modlarla oluşturulan bir kaç karakterin fotoğrafını paylaşmak istiyorum. Mod tanıtımlarımız devam edecektir.
 
Durumu:
Çevrimdışı

MortaL

Üye
Katılım
29 Nis 2012
Mesajlar
9,292
Beğeniler
0
Favori Oyun
Meslek
Kontrol Admin
Discord
İsim
Durumu:
Çevrimdışı

Helni

Üye
Katılım
10 Şub 2013
Mesajlar
29,926
Beğeniler
0
Favori Oyun
Meslek
Genel Sorumlu
Discord
İsim
Furkan S.
Teşekkürler
 
Durumu:
Çevrimdışı

Ropy KF

Üye
Katılım
12 Nis 2013
Mesajlar
19,874
Beğeniler
0
Favori Oyun
Meslek
Discord
İsim
Teşekkürler
 
Hakkımızda Türkiye'nin Lider Oyun Forumu Forumexe
2008 - 2019
Faydalı Linkler Çerez Politikası
Gizlilik Politikası
Hakkımızda
İletişim [email protected]
Üst Alt