• Tüm Banlar Kaldırılmıştır Sizi Tekrardan Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız
  • Moderatör Başvurularımız Başlamıştır Sizide Aramızda Görmekten Şeref Duyarız
reseller hosting
vds sunucu
Reklam , soru ve şikayetleriniz için yonetim@forumexe.com

Per "Dead" Ohlin

zula altın

ByCazxe34

"Excuse all the blood."
Katılım
30 Mar 2012
Mesajlar
1,626
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Konum
İstanbul
  • Konbuyu başlatan
  • Moderatör
  • #1
Per Yngve Ohlin (16 Ocak 1969 - 8 Nisan 1991), aynı zamanda sahne adı ile Dead olarak bilinir. İsveç asıllı Black Metal vokalistidir, bu konuda en iyi Norveçli black metal grubu Mayhem'deki işiyle anılır. Aynı zamanda İsveçli death metal grubu Morbid'in December Moon adlı demosunda vokalleri seslendirmiştir.

Doğum adıPer Yngve Ohlin
Sahne adıPer "Dead" Ohlin
Unvanı"Pelle", "Goateye"
Doğum16 Ocak 1969
Stockholm, İsveç
Ölüm8 Nisan 1991 (22 yaşında)
Oslo, Norveç
TarzlarBlack metal, death metal
MesleklerMüzisyen (vokalist)
Etkin yıllar1987–1991
İlişkili hareketlerMayhem, Morbid


Mayhem İle Tanışma
Dead, 1986'nın başlarında İsveçli Death Metal grubu Morbid'i kurdu ve December Moon başlığında bir demo kaydetti. Kısa bir süre sonra grubun geleceğinin bir yere varmayacağını ön gördü ve Mayhem üyeleriyle temasa geçme kararı verdi. Mayhem basçısı Necrobutcher, Dead'in onlara küçük bir paket içerisinde geleceğe dair fikirlerini içeren bir mektup ve çarmıha gerilmiş bir fare ile birlikte demo kaseti gönderdiğini aktardı. Necrobutcher paketi kaybetse de, Dead'in iletişim bilgilerini içeren kasedi sakladı. Daha sonra Dead, Norveç'e taşındı ve 1988'in başlarında Mayhem kadrosuna dahil oldu.

Karakteristik Özellikleri
Röportajlarda, çoğu müzisyen çoğunlukla Ohlin'i içe dönük ve garip bir kişi olarak betimlemişlerdir. Mayhem'ın bateristi Hellhammer, Ohlin'i "(...)çok garip bir kişilik... Depresif, melankolik ve karanlık..." Aynı şekilde, Mayhem'ın gitaristi Euronymous, röportajlardan birinde "Ben Ohlin'in akıl sağlığının gerçekten yerinde olmadığını düşünüyorum. Derisinde açlıktan damarlarının çıkmasını isteyen ve bunun için kendini bilerek aç bırakan veya tişörtünde cenaze ilanları olan bir kişi başka hangi şekilde tanımlanabilir ki?" Mayhem'in ilk bateristi Manheim, Dead'in karakterini Marvin the Paranoid Android'e benzettiğini ifade etti. Birtakım yazarlar, Dead'de Cotard Sendromu olduğunu öne sürmektedir. Bu teoriler, Dead'in kanı ve vücuduyla ilgili söylediği çeşitli ifadelerle desteklenmektedir.

Emperor grubunun bateristi Bård "Faust" Eithun:

"O (Dead) çok yakından tanıyabileceğiniz birisi değildi. Ben Mayhem'daki diğerlerinin bile onu çok iyi tanıdığını zannetmiyorum. O yakınlaşması çok zor biriydi. Onla ölmeden iki hafta önce tanışmıştım. Onu, toplamda, sekiz veya altı defa görmüştüm. Çok fazla garip fikri olduğunu hatırlıyorum. Aarseth'in onun hakkında konuştuğunu hatırlıyorum, bana onun espri anlayışı olmadığını söylemişti. Vardı, ama çok karanlık ve anlaşılmazdı. Ben onun bu dünyada yaşamayı sevdiğini zannetmiyorum.
Stian Johannsen'a göre (Dead'in intiharından sonra bir süreliğine Mayhem vokalistliğini devralan "Occultus") Dead normal bir algı biçimine sahip değildi.

"O (Dead) kendini bir insan olarak görmüyordu; o kendini başka bir dünyadan gelmiş olan bir yaratık olarak görüyordu. Kanının damarlarında donduğuna, ölü olduğuna dair birçok vizyonu olduğunu söylerdi. "Dead" ismini almasının sebebi de budur."
Mayhem'in Live in Leipzig albüm kapağında Dead'in intihar notundan bir kuple yer alırː "Jag är inte en människa. Det här är bara en dröm, och snart vaknar jag. Det var för kallt och blodet levrades hela tiden." ("Ben insan değilim! Bu bir rüya ve ben yakında uyanacağım! Çok soğuktu ve benim kanım her zaman donmuştu!")

Performanslar
Konserlerde, Ohlin sahnede istediği atmosfer ve görüntüyü vermeye çok uğraşırdı. Sahnede ceset boyası kullanan ilk sanatçı oydu. Bu boyayı kariyerinin başından beri kullanırdı ve bir ceset gibi görünebilmek için kıyafetlerini konserden aylar önce toprağa gömerdi ve konserden önce giyerdi. 1990'da İzmir'e gelmiştir.

Dead aynı zamanda Candlemass'in "Bewitched" adlı video klibinin kısa bir bölümünde görünmektedir.

İntihar​

Kan için üzgünüm, ama ben bileklerimi ve boğazımı kestim. Ormanda ölmek niyetindeydim, böylece muhtemelen bulunmam birkaç gün sürecekti. Ben ormana aitim ve hep böyle yaptım. Hiç kimse bunun nedenini anlamayacak. Biraz açıklamaya benzemesi için diyebilirim ki ben insan değilim, bu sadece bir rüya ve yakında uyanacağım. Çok soğuktu ve kan pıhtılaşmaya devam ediyor, ayrıca yeni bıçağım çok kördü. Eğer ölmeyi beceremezsem kafamdaki tüm bokları havaya uçuracağım. Henüz bilmiyorum. Tüm şarkı sözlerimi ve paramın kalanını "iyi zaman geçirin" diye bıraktım. Bu lanet şeyleri kim bulursa. Son selamım olarak da "Life Eternal"ı bıraktım. Bu lanet şeyle ne yapmak istersen yap. / Pelle.
Kendimi öldürmeye şimdi değil, 17 yıl önce karar verdim.
Dead, intihar notu


Zamanla Dead'in sosyal durumu ve akıl sağlığı gittikçe kötüleşiyordu. Arkadaşlarının yanında kendini kesmeye çalışmış, daha sonra bu arkadaşları tarafından yaraları tedavi edilmiş ve kendine daha fazla zarar vermesi engellenmişti.

1991 yılına gelindiğinde, Dead, Euronymous ve Hellhammer, grubun prova yaptığı bir yer olarak kullanılan Kråkstad yakınlarındaki ormanda bir evde yaşıyordu. Hellhammer'e göre, Dead zamanının çoğunu mektup yazmak ve çizmekle geçirdi. "Sadece odasına oturdu ve gittikçe daha fazla depresyona girdi."

8 Nisan 1991'de evde yalnız kalırken, Dead, bileklerini ve boğazını bıçakla kesti ve sonra, "Kan için özür dilerim..." diye başlayan kısa bir intihar notu bırakıp, alnına doğrulttuğu av tüfeğiyle intihar etti.

Cesedi Euronymous buldu. Evin kapıları kilitli olduğundan bir merdiven vasıtasıyla eve camdan girmek zorunda kalan Euronymous, cesetle karşılaştıktan sonra polisi aramadan önce bir dükkana gitti. Geri döndüğünde olay mahallindeki bazı eşyaların yerlerini düzenledi ve cesedin fotoğrafını çekti.

Zamanla Euronymous'un Dead'in beyninden parçalar yediğine, kafatası parçalarından kolyeler yaptığına dair rivayetler yayılmaya başladı. Grup bu söylentilerden ilkini reddederken kolye söylentisini doğruladı. Dahası, Euronymous bu kolyeleri layık gördüğü müzisyenlere verdiğini söyledi.

Euronymous, Dead'in intiharını Mayhem'in kötü şöhreti için kullanıyordu. Ayrıca Dead'in intiharı hakkında intiharın sebebinin black metalin trende dönüşmesi olduğunu dile getiriyordu.

Necrobutcher, fotoğraf çekmenin ve başkalarını onları görmeye zorlamanın, Euronymous'un arkadaşının bedenini görme şokuyla başa çıkmanın bir yolu olduğunu ileri sürdü. Hellhammer fotoğrafları geliştirdikten sonra, Euronymous başlangıçta resimleri yok etmeye söz verdi ama sonra sözünde durmadı. Onları Helvete plak dükkanında bir zarfın içinde sakladı.

Euronymous, resimlerden birini Kolombiya'daki Warmaster Records'un sahibine gönderdi ve fotoğraflar 1995'te yayınlanan bootleg canlı albümü The Dawn of the Black Hearts'ın kapağı olarak kullanıldı.

Dead'in intiharı üzerine Euronymous'un bu tutumları Mayhem üyeleri arasında bir çatlağa yol açtı. Necrobutcher, Euronymous ile olan arkadaşlığına son vererek Mayhem'den ayrılmıştı. Manheim daha sonra Euronymous'un Dead'i ölü bir şekilde evde yalnız bıraktığını, böylece kendini öldürme şansına sahip olacağını tahmin etti.

Dead'in intiharının black metal sahnesinde "zihniyette bir değişikliğe" neden olduğu söylenir ve üyeleri tarafından gerçekleştirilen bir dizi kötü şöhretli olayda birincisidir.

İntihar hakkında birçok spekülasyon yürütülmüştü. Dead'in intihara yatkın tutumları, kendine sürekli zarar vermesi Mayhem imajı için olumlu olduğundan Euronymous bunu fırsata çeviriyor ve Dead'i intihara teşvik ediyordu. Necrobutcher, Dead ile Euronymous'un "birbirlerinin sinirlerine çok fazla katlandığını" ifade etti. Helhammer, bir seferinde Dead'in uyumak için ormana gittiğini çünkü Euronymous'un o sırada, Dead'in nefret ettiği synth müziği çaldığını, bunun üzerine dışarı çıkan Euronymous'un av tüfeğiyle havaya birkaç el ateş ettiğini söyledi. Varg Vikernes'in söylediğine göre bir keresinde Dead, Euronymous'u bıçaklamıştı. Ayrıca av tüfeği mermileri dahil Mayhem mühimmatını Noel hediyesi olarak gönderdiğini ancak Dead'in bu mermileri tercih etmeyip özel bir mermi kullanığını ifade etti.
 
Üst