+ Yeni Konu aç
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Game Of Thrones un senaryosu eğer sızmasaydı nasıl bitecekti ?

 1. #1
  Profilim

  Üyelik tarihi
  22 Kasım 2014
  Yaş
  19
  Mesajlar
  642
  Konular
  274
  Seslenenler
  0 Mesaj(lar)
  Etiketleyenler
  0 Konu(lar)
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Game Of Thrones un senaryosu eğer sızmasaydı nasıl bitecekti ?

  8. Sezon 6. Bölüm (FİNAL)

  İlk sahne Ejderha Kayası'nda geçiyor. Jaime, Bronn, Gendry, Tyrion ve Sör Davos Ejderha Kayası'na geri dönüyor. Edmure Nehirova'ya gitmiş. Jon kaledekilerle buluşuyor ve Daenerys'in ölümünü öğreniyor. Tyrion Daenerys'in ölümünü öğrendiğinde çok üzülüyor ve Ejderha Kayası'nın kayalıklarında Jon Snow ile sohbet ediyor. Jon'a Daenerys'e inandığını söylüyor. Bu boktan dünyayı daha iyi bir yer haline getireceğine inandığını ve en iyi bu rüyasından vazgeçmesi gerektiğini söylüyor. Sonra, Tyrion Daenerys'i ne öldürdü diye soruyor.
  Jon bebeği doğururken öldüğünü ve Altın Mürettebat'ın cesedini Cersei Lannister'a teslim etmek için aldığını söylüyor. Bebeğe ne olduğunu soruyor, Jon da bebeklerinin hayatta ve iyi olduğunu söylüyor. Tyrion gülümsüyor ve sonra tek bir Greyjoy gemisinin Ejderha Kayası'na demir attığını görüyor. Jon ve Tyrion gemiye doğru yürüyor. Ejderha Kayası'na varan Yara Greyjoy'dan başkası değil. Euron'dan kaçtığını ama neredeyse bütün ordusunu kaybettiğini söylüyor. Jon Theon'un nerede olduğunu soruyor ve Yara ölüler vardığında muhtemelen hayatta kalamadığını söylüyor.
  Sonraki sahnede Daenerys'in cesedi Kral Toprakları'nın duvarlarına asılıyor. Kral Toprakları'nın halkı vücuduna bok atıyor ve cesediyle eğleniyor. Yakındaki bir birahanede Arya ve Tazı oturuyor. Euron'un artık kral olduğunu ve Kral Toprakları'nın muhtemelen Euron'un düşmanlarının saldırısına uğrayacağını duyuyorlar. Arya Jon'a yardım etmek istiyor, onunla dövüşmek istiyor ama Tazı bu saçmalıklarla şimdilik işinin olmadığını söylüyor. Arya Tazı'nın ne yaptığının umrunda olmadığını, kardeşiyle savaşmak için kalacağını söylüyor. Tazı nihayet onunla kalıp Jon ve yanındakilere yardım etmeyi kabul ediyor.
  Daha sonra Euron Greyjoy'u Taht Odası'nda Altın Mürettebat'ın kumandanlarıyla konuşurken görüyoruz. Ejderha Kraliçesi'nin cesedini getirdikleri için teşekkür ediyor ama aynı zamanda canlı getiremedikleri için de yazık olduğunu düşünüyor. Onu canlı getirselerdi onunla birlikte olacağını itiraf ediyor. Euron Greyjoy, Kuzeydeki Kral ile bir hesaplaşmanın yaklaştığını ve ilk saldıranların kendisi olmaları gerektiğini söylüyor. Euron yeni Üstat'a her krallığa bir kuzgun gönderip bütün Büyük Lordlar'ın kendisine bağlılık yemini etmesini yoksa Kral Toprakları'ndaki paralı askerleriyle onlara saldıracağını söylüyor.
  Jon, Jaime, Bronn, Tyrion, Jorah, Sansa, Gendry, Davos, Missandei, Samwell ve Yara, Savaş Konseyinde Euron'un mesajını tartışıyor. Euron Greyjoy kendini Kraliçe Cersei'nin trajik ölümünden sonra Yedi Krallığın Kralı ilan etti. Jaime Euron'un Kraliçe Cersei'nin cinayetinin arkasında olduğuna ikna olur. Yara da Jaime ile aynı fikirdedir. Davos deli bir adamın Yedi Krallığı yönetmemesi gerektiğini ve ellerindeki her şeyle onlara karşı savaşmaları gerektiğini belirtir. Gendry ölmüş ailesinden kalan Baratheon koltuğuna Euron'un oturmasından gelen hoşnutsuzluğunu açık eder. Tyrion ve Jaime, Euron ile savaşmak için Lannister ordusunu kullanmayı ister.
  Ayrıca Tyrion Daenerys'in geriye kalan sadık adamlarını Jon ve Dany'nin bebeği için savaşmaya devam etmeye ikna etmeleri gerektiğini düşünür. Savaşabilecek olanlar Kuzey, Lannister ordusu ve geriye kalan Dothraklar, Lekesizler ve Drogondur. Samwell Jon'un ebeveynlerini bir kez daha hatırlatır ama Jon, Samwell'in bunu diğerlerine söylemelerini istememektedir. Jon açıkça kral olmak istemediğini söyler. Ona Davos da kefil olur. Diğerlerine Jon'un, Batıdiyar'ın insanlarını Euron Greyjoy'un elinden kurtarmak için onların son şansı olduğunu ve Jon'dan iyi bir kral olacağını söyler. Bu onların tek umududur. Diğerleri Davos'a katılır ve Jon da yeni mevkisini nihayet kabul eder.
  Savaş Konseyi'nden sonra, Jon kız kardeşi Sansa ile konuşur. Sansa'nın kafası Jon'un ebeveynleri yüzünden karışmıştır ve babasının onca zaman ailesine, Catelyn'e ve Jon'a yalan söylediğine inanmakta zorluk çekmektedir. Jon Sansa'yı onaylar ve Kışyarı varisi olduğu için Kuzey'e ve Kışyarı'na göz kulak olmasını söyler. Sansa onaylar ve Jon'a Ejderha Kayası'ndan ayrılmayı planladığını söyler. İkili yollarını ayırmadan önce birbirine sarılır.
  Missandei yaşlı kadının onu ziyaret etmek için tekrar Ejderha Kayası'na geldiğini söyler. Yaşlı Melisande Jon'a günahlarının bedelini ödemek için hazır olduğunu söyler ve kimliğini açık eder. İzleyiciler şok olurken işinin bittiğini ve kehanetin gerçekleştiğini söyler. Davos cadının nihayetinde öldürülmesine onay verir. Gendry Davos'a katılır. Missandei ayrıca Daenerys'i bebeğini Işığın Tanrısı'na feda etmek için ikna etmeye çalıştığını söyler. Jon yaşlı Melisandre'nin asılmasını önerir ama Melisandre ateşle öldürülmesini, çünkü en saf ölüm yolunun bu olduğunu söyler. Ejderha Kayası'nın dışında, Drogon'un ateşiyle öldürülür.
  Gemiler Karasu Koyu'na yelken açmak için Ejderha Kayası'ndan ayrılmaktadır. Tyrion, Missandei, Davos, Samwell ve bebek Lyanna bütün bunlar olurken Ejderha Kayası'nın içinde kalır. Jorah, Gendry, Jaime ve Bronn gemilerle yelken açarken görülür. Jon, Tyrion ve Missandei'den eğer o geri dönmezse Lyanna'ya iyi bakmalarını ister. Jon Samwell'e de elveda eder ve her zaman ona sadık olduğu için teşekkür eder.
  Euron Kral Toprakları'nın surlarında görülür ve Targaryen gemilerinin yaklaştığını görür. Daenerys'in çürüyen bedeni de görülebilmektedir. Jon Snow'un Targaryen/Stark zırhı giydiğini ve gemilerin üstünde Drogon'u sürdüğünü görürüz. Euron emirleriyle yeniden tasarlanmış balistaları öne çıkarır. İlk başta Lannister askerleri sahile varır ve orayı işgal etmeye başlar. Altın Mürettebat'ı şehir surlarını korurken görürüz. Altın Mürettebat'ın iki komutanı fil sürmektedir. Filler birkaç Lannister askerini ezip geçer. Kuzeyli ordusunun Lannisterlar'a katıldığını ve Dothrakların arkalarından geldiğini görürüz. Jon ve Drogon dövüşe katılır ve Drogon bir kumandanı filiyle birlikte ateşe verir. Zavallı hayvan etrafa saldırır ve hangi taraftan olduğu bilinmeyen bir sürü insan öldürür.
  Yara'yı baltasıyla elinden gelenin en iyisini yaparken, Gendry'yi de çekiciyle bir adamın kafatasını parçalarken görürüz. Euron adamlarına balistalarla Drogon'un hakkından gelmelerini söyler. Balistalardan üç tane vardır. İlk başta başarısız olurlar ama sonra Drogon sağ kanadından iki kez vurulur ve yere inmek zorunda kalır. Lannister ordusu, Stark ordusu ve Dothraklar vahşice savaşır ve şehir kapılarından geçmeyi başarırlar. Jon Drogon ile Ejderha Çukuru'na kaçmaya çalışır çünkü Drogon'un zarar gördüğünü ve artık doğru düzgün uçamadığını farkeder. Arya Drogon'un Ejderha Çukuru'na uçtuğunu görür.
  Bu sırada Tazı, Jaime, Bronn ve Jorah'a katılır. Gendry ve Yara Euron'un kendini sakladığı Kızıl Kale'ye gitmeye çalışırlar. Aslında Euron adamlarına Ejderha Çukuru'na gidip canavarla Jon Snow'u yok etmelerini emretmektedir. Bronn ve Jaime Euron'un Altın Mürettebat ile Ejderha Çukuru'na gittiğini fark eder ve onlarla birlikte gider. Jaime, Jon'un tehlikede olduğunu fark eder. Tyrion'un yanı sıra Ejderha Çukuru'nun altında çılgınateş olduğunu bilen tek kişi odur. Eğer Drogon orda ateş üflemeye başlarsa çılgınateş bütün Ejderha Çukuru'nu ve içindeki herkes ve her şeyi kendisiyle beraber yok edecektir.
  Arya ve Nymeria Ejderha Çukuru'na girer ve Jon'un Drogon'un yaralıyla ilgilendiğini görür. Jon Drogon'un kanatlarından mızrakları kaldırmaya çalışmaktadır. Jon Arya'yı görünce çok şaşırır ve acilen Kral Toprakları'nı terketmesini söyler. Arya ilk başta Jon'u bırakmak istemez, onlarla birlikte savaşmak istediğini söyler. Arya Drogon'u okşar, gençken Targaryen savaşçılarına bakıp her zaman bir ejderha sürmeyi hayal ettiğini söyler. Jon gülümser ama şiddetle Arya'nın Ejderha Çukuru'ndan çıkmasını çünkü ciddi derecede tehlikede olduklarını söyler. Arya Jon'u dinleyip ayrılmadan önce ikili birbirine sarılır. Arya, açıkça Jon'dan ayrılmaktan rahatsızdır.
  Yara ve Gendry Kızıl Kale'nin içine girer ama neticede Euron Ejderha Çukuru'na kaçmıştır, Yara bundan hiç hoşlanmaz çünkü amcasının işini bizzat bitirmek istemektedir.
  Euron ve Altın Mürettebat Ejderha Çukuru'nu istila etmeye başlar. Euron Jon Snow ile mücadele etmeye başlar. Jaime yanında Tazı ve Jorah ve onu oradan çıkarmak isteyen bazı Lannister askerleriyle aceleyle Ejderha Çukuru'na girer. Bronn hayatını riske etmek istemez ve olduğu yerde kalır. Euron neredeyse Jon Snow'un hakkından gelmeyi başarır ama Jaime aniden Euron'u arkadan kılıç saplayarak öldürür. Jaime, Jorah ve Tazı geriye kalan paralı askerlerle Jon'un Ejderha Çukuru'ndan çıktığından emin olmak için savaşırken Jon'u Ejderha Çukuru'ndan çıkarmaya çalışır.
  Altın Mürettebat'ın adamları Drogon'a mızrak atmaya devam etmektedir ve ölmek üzere olduğu bellidir. Bir noktada, Drogon farkında olmadan ateş üfler, Ejderha Çukuru titrer. Jaime, Drogon'un Ejderha Çukuru'nun altındaki çılgınateşi tetiklediğini farkeder ve Jon'a ölümüne koşmasını emreder. Ağır yaralanmış Euro ölmeden önce güler, onlara boku yediklerini söyler. Jon'dan evvel, Tazı, Jaime ve Jorah kaçmaya çalışır ama çok geçtir ve çılgınateş bütün Ejderha Çukuru'nu yakıp kül eder. Hiç kimse hayatta kalamaz. Yara ve Gendry çılgınateş patlamasına belli bir mesafeden şahit olur ve korkuyla izlerler. İnsanlar daha fazla çılgınateş alev almadan Kral Toprakları'ndan kaçmaya çalışır.
  Sonraki sahne Ejderha Kayası'nda geçer. Tyrion birkaç Targaryen gemisinin Ejderha Kayası'na döndüğünü görür. Yara ve Gendry , Tyrion, Davos, Samwell ve Missandei'yi çılgınateş patlaması hakkında bilgilendirir ve Jon'un, kardeşinin ve Jorah'ın muhtemelen hayatta kalamadığını söyler. Tyrion haberleri duyduğunda üzülür, aynı şekilde Samwell ve Davos da Jon'un ölümünü duyunca. Samwell ve Davos, şimdi ne yapacakları hakkında ufak bir konuşma yaparlar. Samwell, Davos'a şimdi ne yapacağını sorar. Davos, Sam'e muhtemelen karısının yanına döneceğini, çünkü uzun zamandır onu yalnız bıraktığını söyler. Samwell gülümser ve Davos'a kendisinin de aynı şeyi yapmayı planladığını söyler.
  Daha sonra Arya ve Nymeria'yı bir gemiye binmek üzereyken görüyoruz, Arya kaptana Batıdiyarla işinin bittiğini söylüyor. Kaptan ufak bir kız ve bir kurdun Batıdiyar'da artık barış olduğuna göre Doğudiyar'da ne yapacağını sorar. Arya 'Valar Morghulis' diyerek cevap verir. 3 yıllık zaman atlamasından önce, Arya'nın gemisinin doğuya gittiğini görüyoruz.
  Sonraki sahnede Sam, Küçük Sam'e okumayı öğretir. Leydi Gilly Tarly, artık Menzil Leydisi olmuştur. Sam'in annesi, Talla ve Gilly Samwell ve Küçük Sam'e bakar ve ikisi de bu ikiliye olan sevgilerini dile getirirler. Sam onların yanına gelir ve ne hakkında konuştuklarını sorarlar, ama Sam'in annesi kadın muhabbeti olduğunu söyler. Sam ve Gilly'nin son bir sahnesi vardır. Gilly'nin Sam'e iyi haberleri vardır. Onun çocuğuna hamiledir. Sam, Gilly ile kendi çocuklarını yapacakları için çok mutludur. Aynı zamanda Gilly'e her zaman Küçük Sam'i kendi Sam'i gibi seveceğini ve bir gün Menzil'in ona miras kalacağını söyler.
  Sonraki sahne, bizi Leydi Sansa ve Lord Gendry'nin beraber olduğu Kışyarı'na götürür. Sansa Gendry ile beraber, Edmure ve Roslin'in oğullarının birbiriyle talim yapmalarını izler. Edmure hala Nehirova Lordu ünvanını elinde bulundurmaktadır. Sansa, Edmure'un oğullarından birinin Arya'nın kılıcı İğne'yi taşıdığını görür ve nasıl bulduklarını sorar. Edmure, oğlu Willem'in avlanırken ormanda bulduğunu söyler. Kız kardeşinin hayatta olup olmadığını sorar, Sansa ise muhtemelen hayatta olduğunu söyler. Arya her zaman hayatta kalmanın bir yolunu bulmuştu.
  Sansa ve Gendry Kışyarı'nın mahzenlerini ziyaret eder. Jon'un heykeli de mahzenlerde durmaktadır. Gendry, Sansa'ya onun gerçekten buraya ait olup olmadığını sorar. Sansa Jon'un gerçekten ait olduğu tek yerin burası olduğunu söyler, babası ve kardeşlerinin yanı. Gendry aslında onun isminin 'Jon' olmadığı konusunda şaka yapar. Sansa onun kendisi için her zaman 'Jon Snow' kalacağını söyler. Sansa hala Kışyarı ve Vadi Leydisi olarak yapacak çok işinin olduğunu söyler. Gendry'ye artık sahipsiz olduğuna göre Fırtına Burnu'na ne yapacağını sorar. Gendry Kral Vekili tarafından gerçek bir Baratheon yapıldıktan sonra ilgileneceğini söyler.
  Daha sonra Kral Vekili ve Kraliçe Lyanna Targaryen'ın Kraliçe Eli Tyrion Lannister'ı görüyoruz. Tyrion, uyumadan önce Missandei'nin Lyanna'ya Rhaenys ve Visenya Targaryen'ın hikayelerini anlatan bir kitabı okuyuşunu izliyor. Lyanna annesinin ejderha sürüp sürmediğini soruyor ve Missandei mükemmel bir savaşçı olduğunu söylüyor. Sonraki sahnede, Tyrion ve Missandei yatakta beraber bir şekilde görünüyorlar ve Lyanna'nın ne kadar uysal olduğu hakkında konuşuyorlar. Tyrion ayrıca onun kara kara düşünmekte de iyi olduğunu söylüyor. Missandei gülüyor ve Tyrion'a ebeveynleri Jon ve Daenerys olan çocuktan daha azının beklenmeyeceğini söylüyor.
  Tyrion, Missandei'ye Lyanna'yı eğitmekle mükemmel bir iş çıkardığını söylüyor ve ikili seks yapmaya başlıyor (Vay anam vay! Neler dönmüş Serhat ya!). Tyrion'un son sahnesinde onu Lyanna ile birlikte Batıdiyar'ın devasa haritası üzerinde görüyoruz. Tyrion bir gün Yedi Krallık'ı yöneteceğini söylüyor. Kuzey'in ve Vadi'nin şu anda hayatta kalan tek Stark çocuğu Leydi Sansa Stark tarafından yönetildiğini ve onun da Fırtına Toprakları Lordu, Lord Gendry Baratheon ile evli olduğunu söylüyor. Nehir Toprakları Edmure Tully tarafından yönetiliyor. Tyrion'ın bizzat kendisi Casterly Kayası'nın yönetiminden sorumlu ama kale şu anda hala sahipsiz. Menzil, Randyll Tarly'nin oğlu Lord Samwell Tarly tarafından yönetiliyor.
  Öbür taraftan Demir Adalar ise şu anda Yara Greyjoy tarafından yönetiliyor. Lyanna Dorne'u soruyor, Tyrion'da Dorne'un şu anda Oberyn'in kızlarından biri tarafından yönetildiğini söylüyor. O kız her zaman bir kaleye ve güzel genç bir leydiye sahip olmak isteyen biriyle (Bronn) evlendi. Tyrion ve Lyanna Demir Taht'a doğru yürüyor. Tyrion Lyanna'ya Taht Oyunları'nın bir çocuk oyunu olmadığını, bedel gerektiren bir şey olduğunu söylüyor. Tabii ki, Tyrion Taht Oyunları'nı asla yalnız oynamak zorunda kalmayacağını, bunun için her zaman onun yanında olacağını söylüyor. Son görüntüde Lyanna ve Tyrion Demir Taht'a bakıyor.
  Çok çok uzak kuzeyde, Daimi Kış Toprakları'nda veda ediyoruz. Bir Ak Gezen atını sürüyor ve Bran Stark'ın cesedini bir sunağa getiriyor. Gece Kralı, Bran'i ikinci bölümde hançerlemişti hatırlayın. Ejderhacamıyla kalbinden bıçaklanmıştı. Belli bir ayin düzenliyor ve Bran gözlerini açıyor. Gün gibi maviler. Ak Gezen Bran'in başına bir taç takıyor ve sunak yavaşta bir buza dönüşüyor. Kış geliyor?

  Ben hepsini okudum bu final bölümünün senaryosu sizce bu senaryo uygulansaydı daha mı iyi olurdu ?
  Bence kesinlikle daha iyi olurdu.

 2. #2
  Profilim

  Üyelik tarihi
  27 Mart 2020
  Mesajlar
  4.714
  Konular
  1857
  Seslenenler
  0 Mesaj(lar)
  Etiketleyenler
  0 Konu(lar)
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Game Of Thrones un senaryosu eğer sızmasaydı nasıl bitecekti ?

  Kesinlikle daha iyi olurdu. Teorilerin hepsinin çöpe gitmesi hâlâ üzüyor beni.

 3. #3
  Profilim

  Üyelik tarihi
  30 Ekim 2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  25.200
  Konular
  14929
  Seslenenler
  1 Mesaj(lar)
  Etiketleyenler
  0 Konu(lar)
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Game Of Thrones un senaryosu eğer sızmasaydı nasıl bitecekti ?

  Teşekkürler.

 4. #4
  Profilim

  Üyelik tarihi
  21 Eylül 2019
  Yaş
  18
  Mesajlar
  52
  Konular
  4
  Seslenenler
  0 Mesaj(lar)
  Etiketleyenler
  0 Konu(lar)
  Aldığı Beğeni
  0
  Verdiği Beğeni
  0

  Standart Game Of Thrones un senaryosu eğer sızmasaydı nasıl bitecekti ?

  Hiç izlemedim şu game of thrones'u tavsiye eder misiniz

  Nesi izleniyor bu kadar anlamadım gitti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515